Місце народження: Бербанк, США.
Факти з життя:
Тім Бертон - одним з найоригінальніших майстрів видовищного кіно. Використовуючи форми «другорядних» жанрів (комікс, фантастика класу «Б», фільми жахів), цей режисер завжди створює дивацькі, з присмаком «чорного гумору», стрічки, які можна сприймати і як захоплюючі, технічно досконалі кіноатракціони, і як похмурі притчі, розраховані на глибше знання міфології та психоаналізу.
У дитинстві він любив малювати; джерелом натхнення для нього були чорно-білі фільми жахів та фантастичні картини, які у той час знаходились на периферії американського кінематографу. Завдяки свому художньому таланту Бертон вступив до Каліфорнійського інституту мистецтв, після закінчення якого почав працювати мультиплікатором у компанії Волта Діснея. У цей час славетна студія переживала кризу; невдовзі Тім залишив її, оскільки, за його словами, там були потрібні машини, а не митці.
Бертон дебютував анімаційною короткометражкою «Вінсент» (1982), яку присвятив свому улюбленому актору Вінсенту Прайсу. Його наступну роботу «Франкенвіні» (1984) заборонила цензура: стрічка розповідала про монстра, створеного з мертвих псів. Однак цей фільм побачив комік Пол Рубенс, який вирішив, що Тім буде ідеальним режисером для його кінодебюту «Велика пригода Коротуна» (1985). Завдяки цій картині Бертон отримав можливість зняти у 1988 р. «Бітлджус» («Жучиний сік») - фантастичну комедію про духа-«біоекзорциста», який виганяє людей з будинків з привидами. Стрічка прославила молодого постановника і здобула «Оскара» за найкращий грим.
30-річний режисер виборов право на постановку «Бетмена» у змаганні зі Стівеном Спілбергом, Джо Данте та іншими голлівудськими знаменитостями. Екранізація коміксу стала найкасовішим фільмом 1989 р., зібравши тільки у США понад 250 млн. доларів, хоча чимало критиків вважали, що у порівнянні з оптимістичними блокбастерами 80-х, знятими Лукасом і Спілбергом, робота Бертона є дуже похмурою і що образ лиходія Джокера цікавив постановника більше, ніж головний герой. Режисер пояснює це так: «Персонаж, який знаходиться поза суспільством, може робити усе, що захоче. Джокер та Бітлджус мають набагато більше свободи, ніж Едвард - Руки-ножиці або Коротун, саме тому, що вони є чудовиськами. Це темний бік свободи».
Едвард - Руки-ножиці - герой наступної картини Бертона, ще одна дивовижна істота зі світу фантазії митця. Найкращою роботою «провідного неврастеніка Голлівуду» поки що залишається «Ед Вуд» (1994) - «фіктивна» біографічна стрічка про Едварда Д. Вуда-молодшого, знаменитого постановника фільмів класу «Б», якого часто називають найгіршим режисером усіх часів.
Блискуча пародія «Марс атакує!» (1996) провалилася у прокаті: глядачі не пробачили Бертону те, що він руками маленьких зелених прибульців знищив на екрані зо два десятки зірок «фабрики мрій». Проте наступні картини митця, «Спляча лощина» (Новий канал, субота 22 липня, 21.55), «Планета мавп», «Чарлі та шоколадна фабрика», довели, що він все ще є одним з найкасовіших режисерів світу.
У 2003 р. Бертон зробив дещо несподіваний хід, створивши притчу «Велика риба». Часом митці, схильні до створення власної міфології, відтворення свого світогляду за допомогою досить складних кінематографічних шарад та лабіринтів, немовби втомившись від інтелектуальних ігор, відчувають потребу повернутись до загальнолюдських цінностей. Саме це сталося з Дейвідом Лінчем, який після кіноребусів на кшталт «Синього оксамиту» та «Твін Піксу» вразив світ щирою і доброю «Простою історією». Щось подібне зробив Бертон у «Великій рибі». Для цього проекту неможливо було знайти кращого режисера, хоча на це місце претендували Спілберг і Земекіс. По-перше, лише цей постановник міг органічно поєднати реалізм звичайний з напівказковим голлівудським реалізмом 30-х і з відверто фантастичними епізодами. А по-друге, комівояжер Едвард Блум просто не може не бути альтер-его Бертона, адже він усе життя робив те саме, що й режисер «Риби»: розповідав байки, в яких більше життєвої правди, ніж у багатьох так званих правдивих історіях.
Фільмографія:
1. The Island of Doctor Agor / Острів доктора Ейгора (1971)
2. Houdini: The Untold Story / Гудіні: нерозказана історія (1976)
3. Welcome To My Nightmare / Ласкаво запрошую у мої кошмари (1978)
4. Stalk of the Celery / Величава хода Селери (1979)
5. Doctor of Doom / Згубний доктор (1979)
6. Vincent / Вінсент (1982)
7. Luau / Луау (1982)
8. Hansel and Gretel / Гензель і Ґретель (1982)
9. Frankenweenie / Франкенвіні (1984)
10. Pee-wee’s Big Adventure / Велика пригода Пі-Ві (1985)
11. The Jar (Alfred Hitchcock Presents, TV) / Горщик (Альфред Хічкок представляє, ТБ) (1986)
12. Aladdin and His Wonderful Lamp (Faerie Tale Theatre, TV) / Аладдін і його чарівна лампа (Казковий театр, ТБ) (1986)
13. Beetle Juice / Бітлджюс (1988)
14. Batman / Бетмен (1989)
15. Edward Scissorhands / Едвард Руки-Ножиці (1990)
16. Conversations with Vincent / Бесіди з Вінсентом (1990)
17. Batman Returns / Бетмен повертається (1992)
18. Ed Wood / Ед Вуд (1994)
19. Mars Attacks! / Марс атакує! (1996)
20. Sleepy Hollow / Сонна Лощина (1999)
21. The World of Stainboy / Світ Плямчика (2000)
22. Planet Of The Apes / Планета мавп (2001)
23. Big Fish / Велика риба (2003)
24. Charlie and the Chocolate Factory / Чарлі та Шоколадна фабрика (2005)
25. Corpse Bride / Труп нареченої (2005)
26. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street / Свіні Тодд: демонічний цирульник із Фліт-стрит (2007)
27. Alice in Wonderland / Аліса в Дивокраї (2010)
28. Frankenweenie / Франкенвіні (2011)
29. Dark Shadows / Темні тіні (2011)
30. 1984 (2012)