Місце народження: Акрон, США.
Факти з життя:
Американський кінорежисер і сценарист. Один з головних представників американ-ського незалежного кінематографа. Неодноразовий призер Міжнародного Каннського Кінофестивалю (1984, 1989, 1993, 2005).
Після закінчення школи в 1971 році він протягом року навчається журналістиці в Північно-західному університеті Чикаґо, потім міняє свою спеціалізацію на англійську літературу і відправляється до Парижа, аби продовжувати своє навчання. Пере-буваючи в Парижі, він активно відвідує Французьку сінематеку і буквально закоху-ється у французьке кіно.
Провівши рік за кордоном, Джармуш повертається на батьківщину. Він переводиться в Колумбійського університету, де отримує ступінь бакалавра з англійської літератури в 1975 році. Любов до кіно, прищеплена у Франції, приводить Джармуша в кіношколу Нью-йоркського університету (New York University’s school of film). У Нью-Йорку він влаштовується працювати асистентом у знаменитого режисера Ніколаса Рея, з яким підтримує близькі стосунки до смерті Рея від раку в 1979 році.
Свій перший кінематографічний досвід Джармуш набуває на зйомках фільму Ніко-ласа Рея та Віма Вендерса «Блискавка над водою» (Lightning Over Water, 1980). Документальна стрічка фіксує болісний процес відходу Рея з життя. Паралельно Джармуш починає роботу над своїм повнометражним дебютом «Відпустка без кінця». Знята за 15 тисяч доларів на шістнадцятиміліметрову плівку, стрічка виходить в 1980 році і отримує високі оцінки критиків.
Другий фільм Джармуша «Дивніше, ніж рай» (1984) з'являється після того, як він дознімає два епізоди до своєї дипломної роботи — тридцятихвилинної коротко-метражки про угорських емігрантів «Новий світ» (New World). Цей факт і безумовні художні достоїнства картини дозволяють їй отримати приз «Золота камера» за кращий дебют на кінофестивалі в Каннах. Поза сумнівом, що «Дивніше, ніж рай» — одна з найважливіших (і, можливо, кращих) стрічок американського незалежного кіно. У схожій манері Джармуш знімає фільми «Поза законом» (1986) і «Загадковий потяг» (1989). У результаті виходить своєрідна трилогія; ці кінострічки дають несподіваний погляд на Америку очима іноземця.
У 1986 році з'являється шестихвилинний фільм «Кава та цигарки», в нім Роберто Беніньї та Стівен Райт споживають зазначені продукти і вирішують, кому з них варто йти до зубного лікаря. Так стартує незвичайний проект Джармуша, що завершився в 2003 році виходом повнометражної стрічки «Кава та цигарки», що містить 11 новел, в яких улюблені актори і музиканти режисера палять, п'ють еспрессо і ведуть цікаві діалоги один з одним.
Джармуш відомий любов'ю складати свої картини з декількох історій. Так, фільм 1991 року «Ніч на Землі» складається з п'яти новел, об'єднаних загальною темою, — місто, ніч, таксі. «Ніч на Землі» — це п'ять міст світу, п'ять випадкових зустрічей і непередаване поєднання гумору і смутку, знайоме всім шанувальникам Джармуша.
Містичний вестерн «Мрець» (1995) був оцінений критикою тільки через декілька років після прем'єри в Каннах.
Стрічка «Собака-примара: Шлях самурая» (1999) пародіює популярний в недав-ньому минулому голлівудський жанр ґанґстерського фільму. Одночасно ця стрічка передбачає виниклу на початку XXI століття моду на Японію в творчості американських режисерів. Софія Коппола, Квентін Тарантіно, Едвард Цвік і Роб Маршалл знімуть свої «японські» фільми вже після Джармуша. Цей факт ще раз свідчить про те, що саме незалежні режисери часто прокладають той шлях, по якому потім рухається Голлівуд.
Фільм Джармуша «Поламані квіти» (2005) здається кроком режисера в бік мейн-стриму. Замість звичних марґіналів головним героєм стрічки стає процвітаючий комп'ютерник у виконанні Білла Мюррея, що відправляється в подорож слідами своєї минувщини й любовних пригод.
Фільмографія:
1. Permanent Vacation / Постійна відпустка (1980)
2. Stranger Than Paradise / Дивніше, ніж рай (1984)
3. Down By Law / Поза законом (1986)
4. Coffee and Cigarettes / Кава та цигарки (1986, короткометражка)
5. Mystery Train / Таємничий поїзд (1989)
6. Coffee and Cigarettes, Memphis Version / Кава та цигарки (Мемфіська версія) (1989, короткометражка)
7. Night on Earth / Ніч на землі (1991)
8. The Garage Tapes / Гаражеві стрічки (1992, документалістика)
9. Coffee and Cigarettes: Somewhere in California / Кава та цигарки: Десь у Каліфорнії (1993, короткометражка)
10. Dead Man / Мрець (1995)
11. Year of the Horse: Neil Young and Crazy Horse Live / Рік коня (1997, документаліс-тика)
12. Ghost Dog: The Way of the Samurai / Собака-примара: Шлях самурая (1999)
13. Ten Minutes Older: The Trumpet — Int. Trailer Night / На десять хвилин старше: Труба - Інтер’єр. Трейлер. Ніч (2002)
16. Limits of Control / Грані контролю (2009)