З 21 по 31 січня в американському штаті Юта проходив кінофестиваль Sundance, організований у 1985 році Робертом Редфордом і названий на честь його героя з фільму «Буч Кессіді і Санденс Кід». З часом із заходу, покликаного допомогти незалежним режисерам США пробитися в люди, Санденс перетворився на подію світового масштабу. Тому й не дивно, що на цьогорічному фестивалі відомі обличчя можна було зустріти лише в позаконкурсній програмі. Як і минулого року, список фільмів-учасників спочатку виглядає як купа незнайомих імен. Проте в 2009 році з цієї "купи" з'явилося відразу декілька відомих сьогодні кінострічок, найяскравішою з-поміж яких можна назвати «(500) днів літа» Марка Вебба. Цього року конкурсна програма містить багато суспільно-політичних фільмів, як ігрових, так і документальних: від глобального потеплення і перебудови в СРСР до психічних захворювань вегетаріанців і проблеми абортів. Як не дивно, в конкурсній програмі не бере участь ніхто від заслужених "метрів". Мабуть, чи не найвідоміший незалежний режисер Стівен Спілберґ увесь останній рік займався довгостроковими проєктами, той же Мішель Ґондрі закінчив документальний фільм про свою сім'ю, який він, либонь, не побажав відправити на фестиваль.
Отже, серед 58-ми стрічок, що входили до конкурсної програми фестивалю, нагороди отримали 34 фільми у 29 номінаціях. Ось головні з-поміж них:
Ґран-прі журі за найкращий американський документальний фільм Себастьєн Юнґер і Тім Хезерінґтон (Sebastien Junger and Tim Hetherington), "Restrepo"
Ґран-прі журі за найкращий американський художній фільм Дебра Ґранік (Debra Granik), "Зимова кістка / Winter’s Bone"
Приз журі за найкращий неамериканський документальний фільм Медз Брюґер (Mads Brügger), "Червона каплиця / The Red Chapel"
Приз журі за найкращий неамериканський художній фільм Давід Мішо (David Michôd), "Звірине царство / Animal Kingdom" Приз глядацьких симпатій за найкращий американський документальний фільм
Девіс Ґуґенхайм (Davis Guggenheim), "ЧЕКАЮЧИ НА СУПЕРМЕНА / WAITING FOR SUPERMAN"
Приз глядацьких симпатій за найкращий американський художній фільм Джош Реднор (Josh Radnor), "happythankyoumoreplease"
Приз глядацьких симпатій за найкращий неамериканський документальний фільм Люсі Вокер (Lucy Walker), "Пустельний край / Waste Land"
Приз глядацьких симпатій за найкращий неамериканський художній фільм Хав’єр Фуентес-Леон (Javier Fuentes-León), "Contracorriente"
Приз Альфреда П. Слоуна за найкращий художній фільм Даян Белл (Diane Bell), "Obselidia"
Спеціяльний Приз журі за найкращий американський документальний фільм Джош Фокс (Josh Fox), "Gasland"
Спеціяльний Приз журі за найкращий американський художній фільм Марк Руффало (Mark Ruffalo), "Співчуття витонченому / Sympathy For Delicious"
Спеціяльний Приз журі за найкращий неамериканський документальний фільм Роб Лемкін і Сет Сембес (Rob Lemkin and Thet Sambath), "Людські вороги / Enemies of the People"
Спеціяльний Приз журі за найкращий акторський прорив у неамериканському художньому фільмі Татьяна Маслани (Tatiana Maslany) за роль у фільмі "Кінозірка, що сходить / Grown Up Movie Star"
Джерело: Арт-гауз. Домівка справжнього мистецтва, Sundance
|